Karasinek Hakkında Bilgiler

At sineği olarak da bilinen kara sinek, hemen hemen her bölgede yaşayabilen nadir sinek türlerindendir. En soğuk ve sıcak iklimlerde, şehirlerde ve kırsal yerlerde yaşamını sürdürebilir. Fakat yaz aylarında daha çok artış gösterdiği, evlerde daha çok görüldüğü bilmektedir. Sivrisinek gibi doğrudan insan kanıyla beslenmese de, insana birçok zarar verebilen bir canlıdır.

Karasinek Neden Zararlıdır?

Karasinekler genellikle kirli bölgelerde yaşar ve buralarda beslenirler. Çöplerin, dışkıların ve hayvan cesetlerinin etrafında sayısız karasinek görmek mümkündür. Dayanıklı ve hızlı hareket edebilen canlılar oldukları için öldürmek ve kurtulmak da zordur. İnsan bedenine en ufak bir temasları bile ciddi hastalıkların gelişmesine sebep olabilir. Dolayısıyla yaşanılan yerden uzak tutmak gerekir.

Tifo, tüberküloz, çocuk felci ve kolera karasinekler yoluyla bulaşan hastalıklardan bazılarıdır. Öyle ki tarihte sineklerin yaydığı hastalıklar sebebiyle yüzlerce kişinin öldüğü vakalar bulunmaktadır. Nadiren olsa da karasinekler insanları ısırabilmektedir ve bu durum sıradan temaslardan daha büyük bir tehlike yaratır.

Özetlemek gerekirse karasinek insanlarla aynı ortamda bulunduğunda tehlikeli bir canlıdır. Sağlıklı bir ortam yaratabilmek için bu canlıları yaşanılan yerden uzak tutmak gerekir.

Karasinekten Nasıl Korunulur?

Karasineklerden korunmanın en iyi yolu profesyonel bir ilaçlama hizmeti almaktır. Süpermarketlerde satılan böcekleme ilaçları sinekleri öldürse de karasinek sürülerini evden uzak tutmaya yetmez. Bu yüzden mutlaka profesyonel bir firmadan destek almak gerekir.