Pire Isırığının İnsan Sağlığına Zararları

Pire Isırığının Zararları

İnsanların ve hayvanların vücudunda asalak olarak yaşamını sürdüren birçok canlı bulunuyor. Özellikle kedi ve köpeklerde bulunan ve insanlara da bulaşabilen pire buna örnek gösterilebilir. Ancak pirelerin insanların yaşam alanlarına girmesi için herhangi bir evcil hayvanın olması gerekmiyor. Sokak hayvanlarının çok olduğu bir yerde ya da kırsal bir bölgede yaşıyorsanız evinizin pire istilasına uğrama riski bulunuyor.

Pire Temasının Zararları

Pireler, çabuk üreyen ve çabuk hareket edebilen canlılardır. Ayrıca diğer asalak türlerine göre daha gelişmiş bir zekâları vardır. İnsanlarla temasa geçmeleri zor değildir ve bu temasın büyük zararları vardır. Sağlığınız için pireleri yaşadığınız ve çalıştığınız ortamlardan uzak tutmanız gerekir.

Kanla beslenen bir canlı olan pirenin teması ve ısırığı genellikle fark edilmez. Isırığın etkisi basit bir kaşıntıyla başlar. Fakat pire ısırığı birçok mikrobun insan vücuduna nüfuz etmesine sebep olur ve bu mikroplar korkunç hastalıklara yol açar. Tifüs, dizanteri, veba, humma bu hastalıklardan bazılardır. Bunlar dışında pireler cilt hastalıklarına ve alerjik hastalıklara da yol açabilir.

Örnek vermek gerekirse, M.Ö 380 yılında İran ordusunun pire istilası sebebiyle dizanteriye yakalandığı ve birçok kişinin bu hastalık sebebiyle öldüğü bilinmektedir. Pire ısırığının ilk etapta anlaşılmaması işin en tehlikeli kısmıdır. Çünkü kişi bir pire tarafından ısırılmış olduğunu anlayana kadar hastalık vücuda nüfuz edebilir ve büyüyebilir.

Pire Isırığı Nasıl Anlaşılır?

Pire ısırıkları genellikle sinek ısırığı zannedilir. Isırma esnasında hafif bir acı ve kaşıntı hissedilir. Sonrasında ise ısırılan yerde kırmızı kabartılar meydana gelir. Pireler bazı durumlarda sürü hâlinde hareket edebildikleri için, temas sebebiyle bir dakika içinde onlarca kızarıklık ile karşılaşmak mümkündür. Pire tarafından ısırılan kişi vakit kaybetmeden doktora gitmelidir.

Pireler Nasıl Önlenir?

Kedi, köpek gibi evcil hayvanlarda pire tozu, tasması ve ilacı kullanılıyor. Bu ürünlerin pireleri tamamen önleyemeyeceğini belirtmek gerekiyor. Pireler her zaman evcil hayvanlar tarafından taşınmadıkları gibi, pire tasması gibi ürünler pireleri yok etmez, sadece vücudu terk etmelerine sebep olur. Pireler bu sırada yeni bir beslenme kaynağı aradıkları için durum aynı ortamda yaşayan insanlar bakımından tehlike arz eder.

Profesyonel bir ilaçlama hizmeti pire nasıl yok edillir sorusunun cevabıdır. Nitekim pireleri tamamen yok etmenin başka bir yolu bulunmuyor. Kuluçka dönemlerinde yapılan ilaçlama pirelerin gelmesini tamamen önlerken, sonraki dönemlerde pirelerden tamamen kurtulmak mümkündür. Pire için özel olarak üretilen ilaçlar sayesinde yaşadığınız yerde sağlıklı bir ortam yaratabilirsiniz.

Çeşitli kokuların ve maddelerin pireleri uzak tuttuğu söylense de, bunlar söylentiden ibarettir. Pirelerden kurtulmanın ve onları uzak tutmanın tek yolu ilaçlama hizmeti almaktır. Firmamıza başvurarak pirelerden ve diğer haşerelerden tamamen kurtulmanızı sağlayacak profesyonel bir hizmet alabilirsiniz. Pireleri yaşam alanlarınızdan tamamen temizleyeceğimizi garanti ediyoruz.