Tahta Kurusundan Kurtulma Yolları

Tahta Kurusundan Nasıl Kurtulurum?

Tahta kuruları, en küçük haşereler olmakla birlikte en büyük maddi zarara sebep olanlardan biridir. Milimetrik boyutlarda olan tahta kuruları başta ahşap malzemeler olmak üzere kumaş, kağıt gibi malzemelere büyük zararlar verirler. Ayrıca insanlarla temasa geçtiklerinde ısırdıkları da sık görülen bir durumdur. Bu yüzden tahta kurusu yaşanılan ortamdan uzak tutulması gereken canlılardan biridir.

Tahta Kurusu Isırığı Nasıl Anlaşılır?

Birçok kişi tahta kurusu tarafından ısırıldığını hissetmez, hissedenler de sinek ısırığıyla karıştırır. Bölgede hafif bir acının ardından gelen şiddetli bir kaşıntı gerçekleşir. Bununla birlikte vücudunuzda birden fazla kızarıklık varsa tahtakurularının saldırısına uğramış olma ihtimaliniz yüksektir. Tahtakurusu kan emen bir canlı olduğu için ısırdığı yerde uzun süre iz kalır.

Tahta Kurusu İnsana Zarar Verir Mi?

Bu böceğin adı tahtakurusu olsa da, genellikle insan ve hayvan kanıyla beslenirler. Pirenin aksine fark etmek oldukça zordur. Ağırlıklarının 6-7 katı kadar kan içme özelliğine sahiptirler. Özellikle dişi tahtakuruları kan içer. Genellikle geceleri saldırdıkları için fark edilmeleri zordur.

Diğer yandan tahta kurusu ısırığı genellikle fark edilmez ve tahta kurularının insanlara doğrudan zararları yoktur. Ancak alerjik bir hastalığınız varsa tahta kuruları bunun ortaya çıkmasına sebep olabilir. Özellikle cilt hastalığı olan kişiler için ciddi tehlike yaratabilir. Ayrıca tahtakuruları genellikle sürü hâlinde beslenir. Bu durum da cildinizde birçok kızarıklığa ve yaraya sebep olabilir.

Isırılan bölgenin enfeksiyon kapması da ciddi bir risktir. Tahta kurusu ısırığının sebep olduğu yarayı iyileştirmek zordur ve birçok ilaç etki etmez. Yaraların bir süre sonra enfeksiyon kapması da sık görülen bir durumdur. Tahtakurusu ısırıkları bu yüzden acil müdahale gerektirir. Müdahale edilmediği takdirde yaraların büyümesi uzak bir ihtimal değildir.

Bununla birlikte tahtakurusu ısırığı doğrudan bir hastalığa sebep olmasa da, uzun süren kaşıntıya neden olur. Bu kaşıntıyı kremlerle geçirmek de oldukça zordur. Sinek ısırığından daha etkili olduğu gibi, kaşıntısı da uzun sürer ve rahatsız edicidir. Bu durumla karşılaşmamak için tahtakurusunu yaşanılan ortamdan uzak tutmak son derece önemlidir.

Tahta Kurusu Isırdığında Ne Yapılmalıdır?

Evinizde dezenfektan özelliğine sahip bir krem varsa, tahta kurusu ısırığından sonra bölgeye uygulayabilirsiniz. Ayrıca oksijenli su da bu durumda işe yarayabilir. Ancak alerjik bir hastalığınız varsa tahta kurusu ısırığından sonra mutlaka doktora gitmeniz gerekir. Tahtakurularının da diğer haşereler gibi kirli ortamlarda yaşadığını ve mikrop taşıdığını unutmamanız gerekir.

Tahta Kurusundan Kurtulmak İçin Ne Yapılmalı?

Piyasadaki ilaçların tahtakurularından kurtulmak için etkili olmadığını belirtmek gerekiyor. Eğer aklınızda tahta kurusu nasıl yok edilir sorusu varsa mutlaka profesyonel bir ilaçlama firmasına başvurmanız gerekir. Tahtakurularını yok etmek ancak onlar için özel olarak üretilmiş ilaçlarla ve geliştirilmiş yöntemlerle mümkündür. Firmamıza başvurarak evinizi tahta kurularından tamamen temizleyebilirsiniz.